2020 DGS İle Fakültemiz İLİTAM Programına Yerleşecek Öğrencilerimize Öğretmenlik Formasyon İmkanı 30.09.2020

30-09-2020

2020 YILINDA FAKÜLTEMİZ İLİTAM PROGRAMINA DGS İLE YERLEŞECEK ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE!!!

İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulu’nun 02/08/2019tarih ve 04/04 sayılı kararı ile DGS ile kayıt yaptıran en yüksek puanlı 50 öğrenciye dilekçe ile talep etmeleri halinde Öğretmenlik Formasyon Eğitimi verilecektir.

Formasyon programı uygulama esasları aşağıdadır.

Programa başvuran öğrenciler uygulama esaslarını kabul etmiş sayılır.

Önemli Not: Uygulamalı dersler %80 devam zorunluluğu ile fakültemizde (pandemi durumuna göre uzaktan) yüz yüze yapılacaktır.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İLİTAM Programı Pedagojik Formasyon Eğitimi Uygulama Esasları

1-İLİTAM programı Formasyon eğitimi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile kayıt yaptıran en yüksek puanlı 50 öğrenciye dilekçe ile başvurdukları takdirde uygulanır. Puan eşitliği durumunda ön lisans mezuniyet notu dikkate alınır.

2-İLİTAM programı Formasyon eğitimi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Güz Döneminden itibaren yeni kayıt olacak öğrencilere uygulanacaktır.

3-İLİTAM programı Formasyon eğitimine kabul edilen öğrenciler teorik Formasyon derslerini devam zorunluluğu olmaksızın ikinci öğretim programında takip edebileceklerdir.

4-Teorik Formasyon derslerinin yıl içi, yılsonu ve bütünleme sınavları diğer İLİTAM programı derslerinin sınavları ile hafta sonları İlahiyat Fakültesinde yapılır.

5-Formasyon eğitimi alacak öğrenciler 7inci yarıyılda yer alan Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi ile Özel Öğretim Yöntemleri dersini ikinci öğretim programında yüz yüze ve % 80 devam mecburiyeti ile alır. Bu derslerin yıl içi, yılsonu ve bütünleme sınavları ikinci öğretim sınav takvimine göre Fakültede yapılır.

6-Formasyon eğitimi alacak öğrenciler Öğretmenlik Uygulaması derslerini (7. ve 8. yarıyıllarda) ilgili mevzuat esaslarına göre İzmir Merkez ilçelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi devlet okullarında alır.

7-Formasyon derslerinin tamamını başarı ile tamamlayıp mezun olan öğrencilerin diplomalarının arkasında “Pedagojik Formasyon dersi almıştır” ibaresi yer alır.

8-Formasyon derslerini başarı ile tamamlayan İLİTAM programı öğrencileri 158 AKTS ile mezun olacaklardır.

 

ÖNEMLE DUYURULUR